МОБІЛЬНІ АГРЕГАТИ
ДЛЯ ПІДГОТОВКИ Й РОЗДАЧІ КОРМІВ:
ЯКИЙ ТИП ОБРАТИ?

Мобільні універсальні агрегати для приготування й роздачі повнораціонних кормосумішей — це стійка тенденція технології годівлі худоби на сучасних фермах за величезного розмаїття (понад 400) типів, модифікацій, виконань цих машин, що їх тільки на європейському ринку тваринницької техніки представляють близько 30 фірм-виробників із загальним щорічним збутом понад 10000 одиниць.
Зорієнтуватися й зробити правильний вибір тут нелегко. Пропоновані рекомендації, не претендуючи на всеосяжність, допоможуть розібратися в морі технічних рішень, варіантів, цінових пропозицій і визначити вимоги до фірмового кормозмішувача-роздавача з огляду на конкретні умови господарства.

 

Оскільки польова кормозбиральна техніка на багатьох наших підприємствах далеко не нова, слід купувати кормозмішувач, що добре подрібнює корм. Машина має змішувати кормові компоненти до досягнення максимально можливого ступеня однорідності суміші, не допускаючи при цьому перетворення її на кашу.

 

Шнеки горизонтальні чи вертикальні? Мабуть, першим визначальним чинником у придбанні агрегату є вибір типу робочих органів змішувача (подрібнювально-змішувальних шнеків). Розташування осі шнека — горизонтальне чи вертикальне — істотно впливає на якість приготованої кормосуміші й термін експлуатації самого змішувача.
Використовувані на фермах країн СНД машини з горизонтальними шнеками (2-4 шнеки в установці) доволі ефективно формують кормосуміш із зеленої маси, силосу, сінажу, сіна, комбікормів та інших компонентів. Водночас недооцінюються і поки що не дістали широкого застосування змішувачі-роздавачі з вертикальним розташуванням шнека. Конструкції таких машин (у бункерах круглого або овального перерізу зазвичай є один конусоподібний шнек) мають низку позитивних особливостей.
Вертикальний напрямок перемішування та наявність зазору між шнеком та стінками бункера дають змогу кормовій масі, що трохи піднімається над шнеком у процесі обробки, вільно сповзати вниз по стінках воронкоподібної змішувальної камери. Завдяки такому способові формування суміші, навіть у процесі завантаження у бункер великогабаритних рулонів і тюків з пресованої соломи чи сіна досягається потрібне розпушування і обережне перемішування кормової маси: довгі стебла не намотуються на вертикальний шнек, діаметр якого біля нижньої основи становить близько 2 м. Простота конструкції, технічного обслуговування й експлуатаційна надійність (мало вузлів, що рухаються), а також менші, ніж в агрегатів-аналогів з горизонтальними шнеками, питома матеріаломісткість (на 9-13%) і, відповідно, вартість кормоприготувачів з вертикальними бункерами відкривають вельми непогані перспективи для застосування їх на вітчизняних фермах.

 

Місткість бункера змішувача-роздавача грунтується на розрахунку потрібного об’єму кормів для годівлі наявного поголів’я худоби. Багаторічний досвід годівлі молочної худоби повнораціонними збалансованими кормозмішувачами на фермах країн ЄС свідчить, що 1 м3 суміші можна нагодувати 7-9 корів. На практиці це означає, що, маючи стадо в 100 умовних голів ВРХ, слід розраховувати на приблизний потрібний обсяг кормосуміші (місткість бункера-агрегату) у 12 м3.
Окрім того, слід мати на увазі, що змішувальну камеру не можна наповнювати до кінця, і тому номінальний об’єм її має дещо перевищувати потрібний розрахунковий (нетто-об’єм). Отже, загальний об’єм бункера горизонтальних кормозмішувачів має відповідати 110-120% потрібного нетто-об’єму, а вертикальних — 105-110%. Так, для разової годівлі стада зі 100 корів слід рекомендувати кормозмішувач із місткістю бункера 13-14 м3.

 

Габарити кормороздавача треба визначати з урахуванням розмірів виробничих приміщень на підприємстві, де використовуватиметься машина. Це стосується насамперед розмірів воріт, ширини проїзду й ширини розкладання корму, яку слід зіставляти з розмірами кормового стола у приміщенні для утримання тварин. Висота агрегатів, особливо з вертикальними шнеками, має бути зорієнтована на мінімальну висоту проїзду приміщення (вимірювати слід у найнижчому місці!).
Для багатьох старих нетипових будівель з дахом стропильної конструкції вже через невелику висоту проїзду єдиним варіантом залишаються низькогабаритні горизонтальні змішувачі-роздавачі.
Від таких компромісів, як зменшення габаритної висоти машини завдяки застосуванню шин особливо малого діаметра, певна річ, треба відмовитися. По-перше, цим значно зменшується дорожний просвіт машини. По-друге, застосовувані при цьому шини екзотичних розмірів, зазвичай, значно дорожчі за стандартні, і їм часто-густо дуже важко знайти заміну.

 

Агрегат із самозавантаженням або використання окремого навантажувача? Відповідь на це запитання залежить від того, чи є в господарстві відповідний за продуктивністю навантажувач — наприклад, повноповоротний або фронтальний з грейферним робочим органом. За наявності таких навантажувачів можна задовольнитися дешевшим кормозмішувачем без пристрою для завантаження корму.
Застосування змішувача-роздавача з власним фрезерним навантажувачем виправдане передусім тоді, коли силосні бурти розташовані на великій відстані один від одного і тому холостий прогін ще однієї машини є недоцільним. Зрозуміло, що агрегати цього типу не лише дорожчі на $750-1250 у розрахунку на 1 м3 місткості від аналогів без фрези, а й потребують більшої на 25-30 к.с. потужності тракторного двигуна. Крім того, для раціональної експлуатації таких машин висота закладання корму в бурти має бути не менше 2 м, щоб наповнення візка не тривало надто довго. Продуктивність сучасних фрез на трав’яному силосі довгої січки сягає близько 500, а на подрібненій як слід траві — близько 600 кг/хв. Щоб завантажувати кукурудзяний силос, фрези повинні мати не менш як подвійну продуктивність, тобто від 800 до 1000 кг/хв.

 

Споживана потужність та агрегатування. Перш ніж придбати причіпний кормозмішувач-роздавач, слід переконатися в наявності придатної тягової машини та можливості агрегатування з нею обраного кормозмішувача. Здебільшого тут немає великої проблеми, проте особливу увагу слід звернути на потужність. Найефективнішими є конструкції шнекових змішувачів, для приводу яких достатньо вже 3-4 кВт/м3 бункера. У змішувачів інших конструкцій споживана потужність становить від 4 до 10 кВт/м3.
На практиці перед більшістю підприємств постає питання: чи можна, попри велике поголів’я, обійтися одним (порівняно маленьким) кормозмішувачем, що агрегатувався б із наявними тракторами типу МТЗ-80. Загалом, можна. Проте це потребує попереднього обгрунтування раціональної організації процесу приготування й роздачі кормосуміші й визначення порядку використання (маршрутів пересування) кормозмішувального агрегату.

 

Ваги й управління. Вагове дозування кормових інгредієнтів, що забезпечують точне дотримання заданої рецептури раціону, здійснюється завдяки використанню електронного зважувального пристрою. Його дисплей має бути доволі великим, добре освітленим та поворотним, що дає змогу зчитувати дані з кабіни трактора вдень і вночі.
Значні переваги, порівняно зі звичайними вагами, мають ваги програмовані, які можна ввести в систему комп’ютерного менеджменту дійного стада та з їхньою допомогою забезпечувати точне попереднє задання кількості кормів; можливість підвищення продуктивності корів удосконаленням процесу годівлі й контроль за цим з боку керівника підприємства. Впровадження такої системи особливо швидко виправдовує себе у разі швидкої зміни раціонів, а також якщо агрегат обслуговують кілька працівників.
Керувати робочими операціями приготування й роздачі кормосуміші треба, наскільки це можливо, з кабіни трактора, що дають змогу здійснювати практично всі сучасні “кормоцехи на колесах”.

 

Самохідні установки (на автомобільних шасі), що зовні нагадують новітні зернозбиральні комбайни або міські снігозбиральні машини, ефективні лише за інтенсивно-індустріальної експлуатації на великих скотовідгодівельних комплексах або за обслуговування середніх за розмірами молочних ферм, віддалених одна від одної (в останньому разі потрібні дороги з твердим покриттям). Такі агрегати, попри свої потужність, продуктивність, універсальність і багатофункціональність, такі дорогі, що навіть в умовах тваринницького виробництва західноєвропейських країн (де техніка порівняно дешева, а жива праця — дорога) рентабельні тільки за наявності високопродуктивного поголів’я мінімум у 500 корів.
Сучасні реалії (йдеться про наші ферми) свідчать, що цей показник має бути вищим, оскільки потрібне підвищення коефіцієнта використання машини. Конкретних господарських прикладів раціонального застосування кормоприготувачів-роздавачів на власному ходу у тваринництві в країнах СНД поки що немає.

 

Ціна агрегату, звісно, є головним критерієм вибору технічного засобу для реалізації технології годівлі худоби повнораціонними кормосумішами. Діапазон цін на європейському ринку — величезний. Установки з вертикальними змішувачами, як зазначалося, через простішу конструкцію дещо дешевші за горизонтальні машини аналогічної місткості й продуктивності. Цінова шкала причіпних малооб’ємних кормозмішувачів-роздавачів починається з $1200 на 1 м3 брутто-об’єму бункера і сягає $3000. На практиці ціни цілком можуть бути знижені на 10-25% залежно від ситуації на ринку та вміння клієнта вести переговори.
Покупцям із країн СНД треба, певна річ, зважати на те, що досягнуту знижку на імпортний кормороздавач почасти або повністю можуть “з’їсти” транспортні видатки, митні збори та інші непередбачені витрати. З іншого боку, у фірм-виробників, що прагнуть завоювати нішу на “східному ринку”, можна, знов-таки, виторгувати істотні знижки. У всякому разі перед придбанням машини її слід грунтовно перевірити, майбутнім операторам — пройти “фірмовий” інструктаж роботи на ній і домовитися з представником фірми або дилером-імпортером про сервісне обслуговування.
Зазвичай, виготовлювач готовий на певний час здати покупцеві обраний агрегат в оренду для апробації. Тоді з’являється можливість перевірити, чи вписується випробовуваний змішувач-роздавач у “специфічну” систему цього виробництва. Якщо машину купують, то сплату оренди зазвичай зараховують до вартості приготувача-роздавача.

 

Змішувачі-роздавачі є порівняно простим і універсальним засобом приготування й роздачі повнораціонних кормових сумішей. Однак впровадження таких машин вносить певні інноваційні зміни у технологію молочного або м’ясного виробництва, а вибір і купівля їх не можуть відбуватися поспішно. Цьому мають передувати маркетингові дослідження, паралельні ділові консультації з різними компаніями-виробниками, що конкурують між собою, та обов’язкове вивчення досвіду ефективної експлуатації таких агрегатів у провідних господарствах.

 

Г. Палкін, канд. екон. наук, Мінськ