Як обрати кормозмішувач для господарства? Обираємо Кормозмішувач для великої рогатої худоби правильно: Ключові аспекти та Рекомендації.

 

Годівля корів є невід’ємною частиною догляду за худобою. Одним із важливих аспектів цього процесу є використання ефективного та ергономічного кормозмішувача. Обираючи таке обладнання, важливо враховувати різні фактори, які впливають на продуктивність та здоров’я тварин. Кормозмішувачі мають функцію міксера-подрібнювача, що значно поліпшує процес змішування. Наявність шнека з ріжучими елементами дозволить подрібнювати корм як вологий так і сухий, що робить процес змішування ще ефективнішим. Майже всі моделі обладнують ваговими системами та вікном роздачі корму. Це поєднує в одному агрегаті три функції: подрібнення, змішування, роздача. Нижче наведено кілька ключових аспектів, які слід враховувати при обиранні кормозмішувача для корів.

 

Кормозмішувачі поділяються на такі види:

  • За мобільністю:

-стаціонарні, що встановлюються на визначеній території господарства, та потребують додаткових ресурсів для доставки готової суміші до тварин (зазвичай електричні). Є більше економічним рішенням, але залежні від наявності електромережі та налагодженості процесу доставки та роздачі корму.
-причіпні, універсальне рішення, мають колісну базу для пересування, та роздачі готового корму. Потребують трактор, до якого вони агрегатуються і отримують рушійну силу для подрібнення – найпопулярніше рішення в нашій місцевості.
-Самохідні установки, які обладнані двигуном і не залежать від зовнішніх пристроїв. Технологічне рішення, яке можуть дозволити лише великі агрохолдінги, через високу вартість. Обслуговувати та працювати за таким агрегатом може всього одна людина, але при необхідності ремонту вартість його може значно вдарити по бюджету господарства. Є не актуальним рішенням для невеликих ферм.

 

  • За типом змішування:
    -горизонтальні (оптимальніші для сухого корму)
    -вертикальні (популярне рішення в Україні, більш оптимізовані під вологий корм).

Горизонтальні кормозмішувачі мають складнішу конструкцію і вимагають більш кваліфікованого оператора для контролю процесу змішування і до того ж, часто мають вищу вартість. Ці агрегати добре зарекомендували себе в роботі з сухими кормами. Але в Україні 90% змішувачів вертикального типу. Вологі корми, простота конструкції та доступна ціна показали недоцільність використання горизонтальних змішувачів у нашому регіоні. Тоді як вертикальні кормозмішувачі зазвичай добре підходять для ферм з різною кількістю корів, що робить їх більш універсальними, можуть бути ефективнішими на будь-яких фермах, та простіші в експлуатації і обслуговуванні.

  • По типу завантаження:
    – самозавантажувальні, мають фрезу та ківш,
    – стороннє завантаження – потрібен додатковий агрегат, який проводить завантаження складників корму.На цьому етапі потрібно визначити чим і як завантажувати змішувач. Якщо є фронтальний навантажувач, то раціональним рішенням буде звичайний міксер кормозмішувач.
    Якщо ж ця можливість відсутня – доведеться добре переплатити і розглянути варіант самозавантажувального. Нескоримою його перевагою є незалежність, працює 1 оператор. До мінусів віднесемо: складну конструкцію, високу вартість, велику вагу агрегату.
  • За об’ємом бункера:

Перш ніж обирати кормозмішувач, слід визначити очікувану кількість корів, яких ви будете годувати або вже годуєте. Від цього залежить розмір та місткість кормозмішувача. Важливо враховувати, що обладнання повинно забезпечувати достатній обсяг корму для всіх тварин у вашому стаді і можливо одразу обирати з невеликим запасом на майбутнє, у разі розширення господарства. Так можете обрати кормозмішувач з розрахунку на 100 корів, з об`ємом бункера у 6м3 і у вас в запасі буде можливість додати ще 30-50 голів, що зекономить ваші кошти у майбутньому. А з розрахунку на 300 корів вже варто звернути увагу на моделі кормозмішувача, що має об’єм 10 м3 – це дозволить збільшити поголів’я майже вдвічі до 500-600 голів. Основною рекомендацією вибору враховуючи кількість голів у стаді, це завантаженість бункера у діапазоні від 50% до 80%. Такий відсоток завантаження гарантує якісне змішування – максимально швидко та без висипання його з бункера.
В загальному 1м3 приготованої кормової суміші достатньо для годівлі 7-8 корів/добу.

Найпоширеніші на ринку об’єми є від 1,5м3 до 40м3

Нижче наводимо орієнтовні показники для вибору об’єму бункера на поголів’я.

об’єм бункера м3 2 4 6 9 10 14 16 18 20
кіль-ть голів ВРХ шт до 20 20-80 60-200 150-600 400-2000

В середньому 1м3 готової суміші важить 280-350кг і розрахований на 7-8 голів ВРХ/добу.

Важливо також заздалегідь знати зовнішні розміри які зможуть без проблем використовуватись у вашому господарстві – висота/ширина/вага. Багато ферм мають обмеження по проїзду та не мають потрібного трактора по потужності, тому це  також слід врахувати.

Наявність додаткових опцій:
– вагова система
– додаткова заслінки
– конвеєр
– типи шин
– магніт
– висока/низька рама
і ще багато інших модифікацій.

Зазвичай виробники пропонують базові моделі, а покупець вже має змогу максимально наблизити агрегат до умов свого господарства. Замовити магніт, попередньо знаючи що заготівля кормів йде механізованим методом, чи спарку коліс не маючи твердого покриття на фермі. Все це дозволить більш комфортно та оптимально використовувати кормозмішувач в ваших умовах.

 

Наявність вагової системи роздачі:

95% кормозмішувачів обладнані ваговими системами. Такі моделі мають в своїй конструкції автоматизовані системи роздачі, функція кормороздавача, що полегшує процес годівлі та дозволяє забезпечити рівномірну дозу корму кожній корові. Для цього у кормороздавач встановлюють вагову систему, що дозволяє відважити необхідний об’єм корму для заданої порції і відповідно вивантажити її через спеціальний люк.

 

 Матеріали та Якість конструкції:

Оберіть кормозмішувач, виготовлений із високоякісних матеріалів. Він повинен бути міцним та стійким до впливу погодних умов. Це забезпечить тривалий термін служби обладнання. Якісна сталь достатньої товщини стінок бункеру та каркасу, надійні імпортні комплектуючі дозволять вам використовувати агрегат більш тривалий термін без зайвих витрат. Також слід звернути увагу на колісну базу змішувача корму, так як велика вага конструкції, плюс сама кормова суміш будуть значно навантажувати вісь, в такому випадку краще звернути увагу на моделі зі здвоєними колісними парами.

 

Визначившись з параметрами необхідного вам агрегату, слід також звернути увагу на наступні показники:

Потужність та Витрати енергії

Важливо оцінити потужність кормозмішувача та його витрати енергії. Ефективна та енергозберігаюча модель допоможе знизити витрати на годівлю та забезпечить стабільний робочий процес. Кормозмішувачі, які працюють від валу відбору потужності трактора, мають перевагу у своїй мобільності та незалежності від електромережі. До того ж, зазвичай достатньо звичайного трактора, по типу МТЗ, що не потребує великих витрат на придбання дорогої моделі. До того ж колісна база дозволяє переміщувати кормозмішувач у будь-яку точку господарства для доставки та роздачі корму.

 

Легкість у використанні та Обслуговуванні

Важливо, щоб кормозмішувач був легким у використанні та обслуговуванні. Зручний доступ до частин для обслуговування та простота використання сприятимуть ефективному робочому процесу, без зайвої необхідності відволікатись на якісь складні моменти управління. Простота конструкції і наявність запасних частин на ринку значно спростять експлуатацію такого агрегату і вам не доведеться шукати комплектуючі необхідної конфігурації закордоном.

 

Обираючи кормозмішувач для корів, слід ретельно вивчити характеристики та враховувати особливості вашого господарства. Поради виробників та відгуки від користувачів також можуть бути корисними при прийнятті рішення. З найкращим обладнанням ви забезпечите своїх корів необхідними поживними речовинами та підвищите продуктивність вашого господарства. Все це слід враховувати при обиранні кормозмішувача для великої рогатої худоби.