Годування великих дійних корів, раціон та технологічні рішення.
Утримуючи господарство з великою рогатою худобою, важливим аспектом є правильність підібраного раціону тварин. Так як основним продуктом, які отримують від великих корів є молоко, велику роль відіграє саме те чим вони харчуються, а також підтримання здорового стану худоби.
Корови – це дуже корисна тварина, яка здатна перетворювати специфічну кормову суміш, не придатну до вживання людиною, у цінне для людського організму молоко, яке насичене корисними мікроелементами та вітамінами. Але, щоб молоко було насичене корисними властивостями, корова повинна харчуватися здоровою, збалансованою їжею.
Кожен, хто утримує корову, має знати всі тонкощі правильного харчування та особливостей організму цієї тварини. Слідкувати чи вся кормова суміш поїдається, а також збагачувати раціон різного роду кормами.
Види корму для ВРХ.
Формуючи нормальний добовий раціон для годування дійної корови, слід враховувати, що він повинен складатися з трьох основних видів корму: грубого, концентрованого та соковитого.
Грубі корми.
Цей вид корму допомагає шлунку тварини у розвитку мікробів у перших відділах шлунку та створює спеціальні умови для оцтового бродіння. Цей процес дає можливість утворювати молочний жир в молочній залозі, що в подальшому вплине на насиченість молока. Правильним розрахунком грубого корму є не менше ніж 1.1-1-5кг на 100кг маси тварини. Якщо тварина вживатиме менше цих обсягів, тоді вміст жиру в молоці може впасти нижче 3 відсотків і молоко не матиме необхідних властивостей та смаку, вихід продуктів переробки молока також буде значно менший. Головними продуктами грубих кормів є сіно. Сіно може бути отримане з еспарцету, конюшини, райграсу, вівса і т.д. Цей продукт покращує обмін речовин худоби та сприяє її продуктивності.
Використовуватись також може і солома злакових та бобових культур, але цей різновид не матиме таких гарних результатів. Її змішують з соковитими кормами і використовують в невеликих кількостях. З часом при використанні соломи замість сіна, може взагалі зменшитись об’єм надоїв і жирність молока. Тому велику кількість соломи, не слід додавати в раціон тварини.
Соковиті корми.
Соковитий корм – це основна складова поживності з високим вмістом білку та цукру. Якість цього виду корму, напряму впливає на обсяг надоїв молока. Насиченість соком корму дуже важлива для перетворення молочною залозою корму в молоко.
Оптимальним кормом соковитих різновидів – є свіжа трава сумішей зі злакових та бобових культур. Цього корму, доросла корова може з’їдати до 60 кг на добу. Навесні, коли насиченість водою трави дуже висока, слід пам’ятати, що поживність при цьому падає, а також це може вплинути на шлунок тварини, що призведе до його розладу. Тому, надто вологу траву слід змішувати з грубим кормом – сіном або соломою в співвідношенні частина грубого на 4 частини соковитого корму. Починаючи з середини травня, можна згодовувати свіжу траву в чистому вигляді.
Найкращим варіантом годування тварини соковитим кормом, є пасовище, де корова сама зможе обрати ті трави, що їй більше подобаються. Головною умовою є розташування цих пасовищ в близькості до місця проживання тварини. Велика відстань виснажуватиме тварину, що негативно вплине на обсяги надоїв.
У зимовий період для годівлі кращими кормами є сінаж, силос та кормові буряки і кабаки. Цей корм згодовують корові з розрахунку 3-6кг на 100кг ваги тварини. Годують корову соковитим кормом в зимовий період два-три рази на добу. Кормові кабаки та буряки розраховують 1кг на 1л молока.
Кращим варіантом силосу є силос з кукурудзи, а сінажу з злаково-бобових трав. Якщо в господарстві немає цукровмісного корму, то це може вплинути на обсяги надоїв у значній мірі. Тому слід заздалегідь потурбуватись про запаси на зиму.
Концентровані корми.
Зерно, пшениця, ячмінь, кукурудза, горох, макуха соняшнику, сої ріпаку – все концентровані корми. Цей вид – найбільш впливовий в раціоні корови на обсяги надоїв, якості молока та здоровий стан тварини.
Розраховують концентровані корма в залежності від обсягів які дає корова за добу. При надої в 10л – достатньо 50-100г на 1л. молока. Маючи обсяги в 15-18л – слід брати не менше 200-280г на 1л молока. При цьому третина з цього обсягу концентрату повинно припадати на високобілкові шроти і макуху соняшнику, сої, ріпаку. Макуху слід зволожувати водою у співвідношенні 1 частина макухи на 5 частин води. При значних об’ємах надої, які перевищують 25л. на добу, слід використовувати 320-360г. Значно краще у таких випадках згодовувати приготовані комбікорми-концентрати. Такі комбікорми містять білкові добавки, фосфати, сіль, премікси.
Але, використовуючи концентровані корма, теж слід бути дуже обережним, бо через великі обсяги цього різновиду (понад 7кг), у тварини може значно погіршитись обмін речовин, що призведе до невиліковної хвороби – ацидоз.
Технологічні рішення в годуванні ВРХ, переваги використання змішувачів корму.
У господарствах з великою кількістю великої рогатої худоби, дуже важко обійтись без технологічних рішень. Весь процес годування – це дуже важка праця не однієї людини, яка передбачає подрібнення, змішування, та видачу корму кожній корові у правильній кількості і співвідношенні. Для поліпшення процесів годування та покращення раціону використовують змішувач-роздавач корму. Змішувач-кормороздавач для ВРХ – це техніка яка дозволяє з легкістю виконувати всі процеси значно швидше, з меншими витратами ресурсів. Після змішування в бункері агрегату, ви отримуєте подрібнену кормову суміш, готову до вживання твариною. Поїдання корму в цьому випадку проходить значно краще, без зайвих втрат. Агрегатується кормозмішувач до трактора та отримує рушійну силу від валу відбору потужності. Завдяки колісній базі дозволяє переміщувати агрегат на місце годівлі корів вже з готовою сумішшю. А завдяки функції кормороздавача та ваговій системі – проводити годівлю корів збалансовано, зберігаючи в раціоні всі корисні речовини. Купити кормороздавач – це вкластись у майбутній розвиток свого господарства та значно підвищити надої молока у стада.
То ж, правильний раціон корови – це основна складова, що впливає на здоров’я тварини та на обсяги отриманого продукту.