Розрахунок вибору правильного кормозмішувача

Для вибору правильного кормозмішувача потрібно враховувати багато факторів. Самі важливі із них: кількість корів, габарити корівника, модифікація трактора. Ми розглянемо декілька важливих факторів для вибору правильного кормозмішувача.

Кількість корів

Прийнято за основу, що 5-6 кубовий кормозмішувач використовують для стада близько 200 корів, а для більшої кількості — 9-12 кубів. Відразу виникає питання: "Чому саме так?"
Кількість годівлі корів кормозмішувачем визначають за наступними правилами:
  • 1 куб — це 300-350 кг змішаної суміші, в залежності від структури корму; при більшій вмісткості соломи маса легша;
  • 1 куб — це годівля 5-6 корів в день (якщо Ви годуєте два рази в день, то за одну роздачу 1 куб роздає корм для 10-12 голів).
Тобто кормозмішувач 5 кубів може нагодувати 25-30 корів при одноразовій роздачі та 50-60 корів — при дворазовій. При поголів'ї в 100 корів для 5 кубового це буде 3-4 роздачі в день, для 9 кубового — 2 роздачі.
Потрібно звернути ще увагу на кількість корів у групах. При годівлі змішаним кормом потрібно поділити корів за групами: телиці, дійні, лактаційні.
Виходячи з кількості корів складається раціон на групу і потім обраховується, скільки потрібно змішувати корму. При малокількісних групах не буде доцільним інвестувати гроші у великооб'ємний кормозмішувач, оскільки він буде не повністю заповнюватися.

Габарити корівника

Під габаритами корівника мають на увазі не лише його габаритні розміри, висоту воріт та проїзного шляху але і вид "столу" корови.
Потрібно завжди при замовленні перевіряти ширину, висоту воріт, а також проїздну дорогу, а саме стелю. Тому що корівники бувають збудовані у старому стилі, що мають висоту інколи до 2,3 м. Тим самим великі об'єми кормозмішувачів просто не ввійдуть у будівлю.
При замовленні потрібно вказати розміри, щоб можна було підібрати потрібний об'єм.

Годівниці чи кормові столи

Сучасні корівники мають в основному кормові столи. Але старі корівники ще мають годівниці. При встановленні заслінки у відповідному місці, кормозмішувач зможе роздавати корм або на кормові столи, або в годівниці. Встановлення заслінки у відповідному місці регулює роздавання корму. При встановленні її спереду праворуч корм краще роздається на кормові столи. При встановленні заслінки збоку праворуч край бункера у корівнику проходить точно над годівницею, звідки і випадає корм.

Наявність трактора

В основному кормозмішувачі агрегатуються із тракторами МТЗ-80/82. П'ятикубовий можна агрегатувати і з меншими за потужністю тракторами. 9 кубовий — МТЗ-80/82. 12 кубовий бажано експлуатувати з більшим за потужністю трактором. Але на кожному кормозмішувачі можна зменшити десь на 20-25 відсотків потреби в потужності при переобладненні кормозмішувача так, що 12 кубовий кормозмішувач не є виключенням.

Стаціонарний чи мобільний?

Деякі клієнти запитують, брати краще їм стаціонарний чи мобільний кормозмішувач. Ми придержуємося більше до думки, що мобільні більш раціональніші. Принцип годівлі стаціонарного такий: у стаціонарний завантажуються корми, змішуються, пересипаються у роздавачі КТУ, якими і годують корів. В свою чергу маємо досить багато зайвих операцій, але високовартісний кормозмішувач не піддається впливу поганих доріг. Наші аргументи наступні: кормозмішувачі, що випускаються нами на 40 відсотків дешевші за імпортні, в свою чергу більш доступніші, ми на деяких кормозмішувачах встановлюємо великі колеса для кращої прохідності.